Wnętrze jak z bajki, czyli aranżacja dziecięcego pokoju.

W życiu każdego przyszłego rodzica nadchodzi moment, w którym uświadamia on sobie istotny fakt – poza zadbaniem o wychowanie dziecka powinien zapewnić mu również jak najlepsze warunki do rozwoju. Wygląd pokoju, w którym najmłodsi spędzają znaczną część dnia ma istotny, choć często lekceważony wpływ na ich kreatywność, rozwój czy nawet usposobienie. Jednak który rodzic nie pragnie zapewnić swojej pociesze wszystkiego, co najlepsze? Dobre intencje mogą jednak okazać się niewystarczające, gdy przyjdzie do podjęcia konkretnych wyborów – pozornie prosta czynność, jaką wydaje się być aranżacja dziecięcego pokoju przestaje być tak oczywista i trywialna, gdy rodzic ze wszystkich stron wprost zalewany jest różnorodnymi koncepcjami.

Każdy człowiek ma odmienną wizję idealnego, przyjaznego dziecku wnętrza, małego azylu i jednocześnie świata zabaw malucha. Część rodziców zgodnie z tradycją kolor ścian pokoju dopasowuje do płci potomka. Dla chłopców zarezerwowane są z reguły wszelakie odcienie błękitu, podczas gdy ściany pokoju dziewczynki pokrywane są szeroką gamą różów i czerwieni. Oczywiście nie ma w owej koncepcji niczego złego, o ile będziemy mieli świadomość faktu, iż w przyszłości dorastające dziecko może zapragnąć większej indywidualizacji swojej domowej przestrzeni, a co za tym idzie – następnego malowania ścian.

Jako interesująca opcja jawi się zatem dobór barw ścian i zaaranżowanie pokoju zgodnie z psychologicznym oddziaływaniem kolorów na zmysły. Mało kto wie, że wewnętrzny spokój, kreatywność, czy nawet poczucie harmonii mają swoje źródła w otaczających nas barwach. Znajomość znaczenia danej barwy i jej wpływu na naszą podświadomość, a co za tym idzie-zachowanie umożliwia pełniejsze wykorzystanie potencjału, zarówno naszego, jak i dziecka. Warto zapoznać się bliżej ze znaczeniem najczęściej używanych barw.

Zieleń zwraca nasze myśli ku świeżym, wiosennym krajobrazom, odpręża, wzbudza w nas uczucie bezpieczeństwa i spokoju. Sprawdzi się zatem idealnie w pokoju dziecka nadmiernie aktywnego, mającego problemy z koncentracją i skupieniem. Zupełnym przeciwieństwem zieleni jest czerwień – kolor niezwykle energetyzujący, żywy, pobudzający do działania. Wraz z kolorem pomarańczowym – równie wibrującym witalnością i radością będzie doskonałą opcją aranżacji pokoju dziecka nieśmiałego, ospałego, zamkniętego w sobie oraz mającego problemy z kreatywnym, spontanicznym działaniem. Kolor pomarańczowy zwiększa ponadto poczucie własnej wartości i motywację do działania. Czyżby był to kolor przyszłych mistrzów? W delikatnej opozycji do żywiołowych, nasyconych odcieni czerwieni i pomarańczu jawi się kolor niebieski. Nie bez powodu od wieków uważany jest za szlachetną barwę – któż nie rozmarzy się na wspomnienie wielkiego błękitu nieba bądź cudnych, modrych oczu ? Barwa niebieska wywołuje uczucie spokoju, lekkości, odpoczynku, nie bez powodu masowo wykorzystywana jest również w logach wielkich koncernów i firm pragnących cieszyć się uznaniem i renomą – według badań psychologów kolor niebieski wzbudza uczucie zaufania. Następnym kolorem wartym wspomnienia jest słoneczny żółty – jest to jeden z najjaśniejszych kolorów poza kolorem białym, daje prawdziwy zastrzyk energii i radości. Nie jest jednak polecany osobom łatwo irytującym się ze względu na swoje pobudzające właściwości. Kolorami wartymi rozważenia są również biel oraz róż. Ta pierwsza optycznie powiększa przestrzeń, perfekcyjnie sprawdzi się więc w niewielkich dziecięcych pokojach.

Barwa biała, podobnie jak zieleń czy błękit przynosi ukojenie i wewnętrzny spokój. Ułatwia zebranie myśli, formowanie nietuzinkowych pomysłów, zachowanie otwartości umysłu na nowe idee. Natomiast wspomniany wcześniej kolor różowy doskonale rozluźnia, działa łagodząco na organizm i wprawia w optymistyczny nastrój. Dzięki kulturze masowej kojarzymy go z miłym świętem Walentynek, romantycznymi, długimi spacerami czy świeżo ściętymi, wiosennymi tulipanami.
Interesującą ideą aranżacji pokoju jest ozdobienie go z wykorzystaniem różnego rodzaju naklejek ściennych. Są one powszechnie dostępne, zachwycają prostotą użycia oraz mnogością motywów – w sklepach możemy upolować naklejki od baśniowych, przedstawiających bohaterów ulubionych bajek naszych dzieci po te prezentujące elementy natury, doskonale współgrające z wybranym przez nas kolorem farby, nadające mu nietuzinkowy akcent i zapewniające odświeżenie aranżacji. Interesującą opcję stanowi wybór naklejki – miary, umożliwiającej regularną kontrolę wzrostu naszej pociechy bez konieczności zapisywania pomiarów na ścianie za pomocą ołówka.

Godnym wspomnienia sposób wykreowania iście baśniowego pokoju dziecięcego to także wykorzystanie fototapety. Jest to niezwykle proste, ekonomiczne i mniej czasochłonne niż malowanie ścian farbą rozwiązanie. Jedynym ograniczeniem przy wyborze fototapety jest nasza fantazja oraz upodobania naszego dziecka. Użycie fototapety jest świetnym sposobem na wyczarowanie magicznej scenerii bez zbędnego nakładu pracy, używania rolek papierowej taśmy klejącej, metrów folii chroniącej podłogę a przede wszystkim – bez niepotrzebnej straty czasu! Niezaprzeczalną zaletą tego rodzaju aranżacji wystroju jest jego dobra jakość, mnogość dostępnych wzorów, a także prostota jego zmiany. Aby użyć nową fototapetę w przypadku obecności starej wystarczy zerwać tę poprzednią za pomocą specjalnego środka powszechnie dostępnego w każdym większym sklepie budowlanym – taką tapetę ostrożnie nasączamy płynem, odczekujemy kilkanaście minut po czym delikatnie zrywamy.
Ostatnim pomysłem na urozmaicenie wnętrza dziecięcego pokoju jest użycie farb tablicowej oraz magnetycznej – prawdziwych remedium na kreatywne szaleństwa naszego malucha. Pierwsza z farb charakteryzuje się matową powierzchnią podobną do tej, jaką wykazują szkolne tablice. Pomalowanie ściany farbą tablicową umożliwia pisanie po niej kredą, ścieranie bez szkód oraz ponowne stworzenie rysunku bądź listy zakupów. Dzieci z pewnością będą zachwycone większą powierzchnią do artystycznych popisów, my jako rodzice możemy zaś odetchnąć z ulgą, gdyż z dużym prawdopodobieństwem zapewni to oszczędzenie pozostałych ścian. Skrawek takiej ściany można wykorzystać w okresie szkolnej edukacji pociechy jako miejsce na dobrze widoczny plan zajęć dodatkowych bądź lekcji – a te zmieniają się przecież co roku. Umożliwia to również zostawienie dziecku ważnej wiadomości bądź przypomnienia. Zaletą farby tablicowej jest jej odporność na wilgoć, wielokrotne ścieranie nie wyrządzi jej większych szkód. Paleta barw farb tablicowych jest stale poszerzana, obecnie mamy możliwość spotkania się nawet z farbą fioletową. Małymi minusami farb tablicowych są ich ceny i objętość – najmniejsze puszki mają pojemność pół litra. Warto więc dokładnie rozważyć wady i zalety ewentualnego zakupu. Farba magnetyczna umożliwia natomiast stworzenie powłoki przyciągającej magnes. Jest ona zupełnie bezpieczna, w składzie nie zawiera szkodliwych związków ołowiu, posiada za to malutkie cząsteczki żelaza przyciągające magnes. Wraz ze wzrostem liczby warstw farby rosną więc jej zdolności przyciągania magnesów. Farby magnesowe najczęściej używane są jako farby podkładowe – oznacza to, że pokrywa się je kolorową farbą akrylową lub farbą tablicową co umożliwia stworzenie powierzchni multifunkcyjnej, po której można pisać kredą oraz przyczepiać zdjęcia, kartki oraz listy.

Przytoczone w powyższym artykule sposoby aranżacji z pewnością umożliwią wyczarowanie jedynego w swoim rodzaju, przyjaznego dziecku pokoju, w którym z radością będzie ono przebywać, uczyć się, rozwijać zainteresowania i odpoczywać. Dobrze przemyślany wystrój pozwala zaoszczędzić ogrom czasu, energii oraz pieniędzy – a niesamowite koncepcje mamy przecież na wyciągnięcie ręki.

czytaj także
Folie na okno łazienkowe stają się coraz bardziej popularne.
10.07.2019

Folie na okno łazienkowe stają się coraz bardziej popularne.

Naklejka na okno łazienkowe to praktyczne i eleganckie rozwiązanie. Cieszą się uznaniem coraz większej liczby użytkowników. Symbioza pomiędzy funkcją dekoracyjną a separacyjną sprawia, że folie szronione zaczynają dominować w naszych łazienkach.

czytaj więcej
Jak wybrać materiał na fototapetę ?
10.08.2016

Jak wybrać materiał na fototapetę ?

Zastanawiasz się, z jakiego materiału ma być zrobiona twoja fototapeta, czy wybrać lateksową, czy flizelinową a może samoprzylepną? Lektura tego artykułu pomoże ci podjąć decyzję. Znajdziesz tu zestawienie najpopularniejszych fototapet ze wskazaniami mocnych i słabych stron każdej z nich.

czytaj więcej
 Zrób to sam . To dziecinnie proste!
26.06.2015

Zrób to sam . To dziecinnie proste!

Wybrałeś obraz, rozmiar i miejsce na ścianie, masz już fototapetę w domu. Teraz kolej na przyklejenie jej na  ścianie. Możesz do tego zatrudnić malarza-tapeciarza i zapłacić sporo kasy. Możesz też przy niewielkim wysiłku i z odrobiną  pomocy drugiej osoby (np. zaprzyjaźnionego małolata lub sąsiada) nakleić ją samodzielnie. To naprawdę proste.

czytaj więcej
Jak kolory wpływają na samopoczucie.
23.06.2014

Jak kolory wpływają na samopoczucie.

Niebieski do sypialni czy do salonu? Różowy do kuchni czy do holu?  Czy wiesz jak kolory oddziałują na ciebie i twoich bliskich?  Od dawien dawna wiadomo, że kolory wpływają na człowieka, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak bardzo. W zależności od osobistych przeżyć i uwarunkowań kultorowych, percepcje kolorystyczne mogą byc bardzo różne.

czytaj więcej
Vademecum klienta z poradami nt. aranżacji wnętrz.
23.06.2014

Vademecum klienta z poradami nt. aranżacji wnętrz.

Teraz garść informacji, które mogą Ci pomóc w dokonaniu optymalnych, konkretnych wyborów. Istnieją trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze wyjaśniające, dlaczego się tu znalazłeś. W zależności od tego proponujemy Ci do wyboru trzy sposoby postępowania Przy okazji również kilka drobnych rad w zakresie aranżacji wnętrz. 

czytaj więcej