Zrób to sam . To dziecinnie proste!

Wybrałeś obraz, rozmiar i miejsce na ścianie, masz już fototapetę w domu. Teraz kolej na przyklejenie jej na  ścianie. Możesz do tego zatrudnić malarza-tapeciarza i zapłacić sporo kasy. Możesz też przy niewielkim wysiłku i z odrobiną  pomocy drugiej osoby (np. zaprzyjaźnionego małolata lub sąsiada) nakleić ją samodzielnie. To naprawdę proste.

 1. Pierwszą rzeczą którą powinniśmy zrobić zabierając się za tapetowanie, jest odpowiednie przygotowanie ściany. Ściana powinna być czysta, równa, sucha i odtłuszczona. Najpierw zdejmij wszystko, co wisi na przeznaczonej na tapetę ścianie, zdemontuj wszystkie gniazdka, listwy przypodłogowe itd. (pamiętaj, aby przed demontażem gniazdek wyłączyć prąd). 
  1. Ściana świeża, tzn. pokryta gładzią gipsową lub tzw. regipsem - powinna zostać najpierw zagruntowana (unigruntem lub klejem do tapet); przy czym bardzo ważne jest aby środek gruntujący w całości wsiąkł w podłoże. 
  2. Ściana pokryta farbą -  powinna zostać umyta i osuszona; w przypadku farby  tzw. olejnej lub silikonowej, należy zmatowić powierzchnie ściany papierem ściernym.
  3. Gdy nasza ściana jest pokryta tapetą należy dokładnie usunąć całość starej tapety, naprawić ewentualne uszkodzenia w ścianie a następnie w całości ją zagruntować klejem do tapet lub UNIGRUNT-em.
 2. Na zagruntowanej ścianie zaznacz pion w miejscu w gdzie ma się zaczynać fototapeta. Pion możesz zaznaczyc za pomocą poziomicy zwykłej jak i  laserowej  lub (jeśli nie mamy poziomicy) zwykłego sznurka (natartego grafitem zeskrobanym z ołówka albo węglem) przyłożonego pod sufitem w wyznaczonym uprzednio miejscu i obciążonego dowolnym przedmiotem. Tu potrzeba drugiej osoby: naciągamy sznurek w pionie jak strunę i delikatnie odciągamy prostopadle od ściany jak cięciwę; puszczony swobodnie narysuje nam pionową linię na ścianie. Do tej linii dopasowujemy pierwszy bryt naszej tapety.
 3. Gdy przygotowaliśmy już ścianę należy sprawdzić fototapetę. W tym celu rozkładamy ją kawałek przy kawałku wydrukiem do góry i sprawdzamy, czy wszystkie bryty pasują do siebie i tworzą jeden cały obraz. Sprawdzamy też, czy tapeta jest przeznaczona do klejenia na styk (obok siebie bez szczelin), czy też na zakładkę (wąski pasek ok. 1-2 cm obrazu na dwóch sąsiednich brytach powtarza się). UWAGA! Zamawiając tapetę należy tę opcję określić w zamówieniu.
 4. Wreszcie przystępujemy do klejenia. Producent naszych tapet zaleca stosowanie wysokowydajnych klejów PVA do tapet flizelinowych. Bazując na naszym doświadczeniu do tapet na podłożu flizelinowym polecamy klej METYLAN DIRECT.  Klej nakładamy przy pomocy pędzla ławkowca lub wałka włochatego bezpośrednio na ścianę (UWAGA- tylko przy tapetach flizelinowych; inne tapety smarujemy klejem bezpośrednio).
 5. Z uwagi na fakt, że tapety na podłożu flizelinowym nie kurczą się ani nie rozszerzają, możemy kleić je na styk nie używając zakładek. (Tapety Papierowe zawsze kleimy z zakładkami) Bryt tapety (suchy, bez kleju) zwijamy w rulon obrazem do wewnątrz,  zaczynając od dołu obrazu i umieszczamy tapetę u góry przy ścianie z klejem. (Przy Tapetach Papierowych klej nakładamy na tapętę i składamy w kostkę w zdłuz pionowej osi, obrazem na zewnątrz i odczekujemy aż wchłonie klej ok 5 min.)  Rozwijamy rulon i zgodnie z pionem doklejamy do ściany pomagając sobie szczotką, delikatną gąbką i wałkiem gumowym (styki!). Dociskamy „w jodełkę” od środka na zewnątrz z góry na dół. Tapetowanie należy zaczynać od źródła światła (np. od okna do drzwi). Kolejne pasy tapety (bryty) należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze zwiniętych (złożonych) jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu i dokładnie, bez szpar dokleić do brzegu wcześniej położonego fragmentu. W przypadku kiedy nadmiar kleju nachodzi na jeden z brytów należy go delikatnie usunąć wilgotną szmatką lub miękką gąbką.
 1. Jeśli nasza ściana nie jest zbyt prosta (idealna nie bywa nigdy), np. w starym budownictwie z lat PRL-u, wówczas lepszy efekt osiągniemy układając tapetę na zakładkę. Przygotowanie ściany przebiega tak samo, jak przy klejeniu na styk. Jednak trochę inne muszą być bryty, o czym pisaliśmy wyżej. Tapetę przygotowujemy i pierwszy od okna (źródła światła) bryt kleimy również identycznie , jak na styk. Różnica pojawia się przy klejeniu drugiego i kolejnych pasków/brytów. Następny rulon nakładamy ok. 1-2 cm na brzeg już naklejonego brytu dopasowując idealnie wzory na obu częściach. Dociskamy nowy bryt do ściany z klejem za wyjątkiem paska zakładki. Przy pomocy liniału i ostrego noża  odcinamy na ścianie pasek poprzednio naklejonego (spodniego) brytu równo z brzegiem drugiego paska (wierzchniego). Następnie odchylamy krawędź wierzchniego i delikatnie, aby nie uszkodzić tapety, odrywamy odcięty pasek spodniego brytu od ściany. Z kolei dociskamy równo brzegi oby brytów tak samo, jak przy metodzie „na styk”. Z kolejnymi brytami tapety postępujemy tak samo, jak z drugim.

Filmiki  ilustrujące.

   

 

czytaj także
Folie na okno łazienkowe stają się coraz bardziej popularne.
10.07.2019

Folie na okno łazienkowe stają się coraz bardziej popularne.

Naklejka na okno łazienkowe to praktyczne i eleganckie rozwiązanie. Cieszą się uznaniem coraz większej liczby użytkowników. Symbioza pomiędzy funkcją dekoracyjną a separacyjną sprawia, że folie szronione zaczynają dominować w naszych łazienkach.

czytaj więcej
Wnętrze jak z bajki, czyli aranżacja dziecięcego pokoju.
06.04.2017

Wnętrze jak z bajki, czyli aranżacja dziecięcego pokoju.

W życiu każdego przyszłego rodzica nadchodzi moment, w którym uświadamia on sobie istotny fakt – poza zadbaniem o wychowanie dziecka powinien zapewnić mu również jak najlepsze warunki do rozwoju. Wygląd pokoju, w którym najmłodsi spędzają znaczną część dnia ma istotny, 

czytaj więcej
Jak wybrać materiał na fototapetę ?
10.08.2016

Jak wybrać materiał na fototapetę ?

Zastanawiasz się, z jakiego materiału ma być zrobiona twoja fototapeta, czy wybrać lateksową, czy flizelinową a może samoprzylepną? Lektura tego artykułu pomoże ci podjąć decyzję. Znajdziesz tu zestawienie najpopularniejszych fototapet ze wskazaniami mocnych i słabych stron każdej z nich.

czytaj więcej
Jak kolory wpływają na samopoczucie.
23.06.2014

Jak kolory wpływają na samopoczucie.

Niebieski do sypialni czy do salonu? Różowy do kuchni czy do holu?  Czy wiesz jak kolory oddziałują na ciebie i twoich bliskich?  Od dawien dawna wiadomo, że kolory wpływają na człowieka, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak bardzo. W zależności od osobistych przeżyć i uwarunkowań kultorowych, percepcje kolorystyczne mogą byc bardzo różne.

czytaj więcej
Vademecum klienta z poradami nt. aranżacji wnętrz.
23.06.2014

Vademecum klienta z poradami nt. aranżacji wnętrz.

Teraz garść informacji, które mogą Ci pomóc w dokonaniu optymalnych, konkretnych wyborów. Istnieją trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze wyjaśniające, dlaczego się tu znalazłeś. W zależności od tego proponujemy Ci do wyboru trzy sposoby postępowania Przy okazji również kilka drobnych rad w zakresie aranżacji wnętrz. 

czytaj więcej