Jak kolory wpływają na samopoczucie.

Od dawien dawna wiadomo że kolory wpływają na człowieka, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak bardzo. W zależności od osobistych przeżyć i uwarunkowań kulturowych percepcje kolorystyczne mogą być bardzo różne. Na przykład biel w starożytnym Egipcie była utożsamiana z nieurodzajem i śmiercią, ponieważ kojarzyła się z pustynią oraz białymi kośćmi. Z kolei w Chinach biel jest uznawana za kolor nieszczęścia, żałoby, przywdziewany na pogrzebach. W kulturze chrześcijańskiej kojarzy się z czystością, światłem oraz dobrem. Jedne kolory mogą wpływać na nas motywująco, pobudzająco inne uspokajająco. Oprócz wpływów emocjonalnych kolory wywołują również reakcję fizyczne. Kolory ciepłe pozytywnie wpływają na lepsze pozyskiwanie uwagi, a czerwone oświetlenie poprawia refleks o około 12%. Nie będziemy tu pisać o fizycznych właściwościach koloru, o falach, promieniowaniu i o receptorach ale o psychologii koloru czyli o subiektywnym odbiorze barw, o wrażeniach barwnych i właściwościach kolorystycznych.

Kolor czerwony jest kolorem bardzo intensywnym emocjonalnie, zachęca do pozytywnego myślenia. Jest uznawany za kolor oznaczający życie i często kojarzony ze wzrostem motywacji. Nadaje wnętrzom ciepły i przytulny klimat. Jednak w czystej postaci stosuje się ją bardzo rzadko - ze względu na dużą intensywność tej barwy. Dlatego silnie oddziałuje ona na ludzi i zbyt długie pozostawanie w "czerwonych" wnętrzach może powodować najpierw silne pobudzenie, a później zmęczenie i wyczerpanie. W trakcie przebywania w pomalowanym na czerwono pomieszczeniu zmieniają się reakcje fizjologiczne organizmu, np. o wiele częściej mrugamy powiekami, wzrasta także ciśnienie krwi. Czerwony to kolor miłości, dlatego wiązany jest z życiem seksualnym człowieka. Do sypialni idealnie pasują jego różowe odcienie, wzmagają bowiem to uczucie. Warto jednak unikać w tym pomieszczeniu zbyt intensywnej tonacji, bo może ona utrudniać zasypianie - szczególnie osobom z natury pobudliwym i nerwowym. Dobrze będzie ona oddziaływała jedynie na flegmatyków i śpiochów. Jasna czerwień - podkreśla radość, seksualność, miłość i pasję. Ciemna czerwień - wigor gniew, siła woli, przywództwo

Kolor pomarańczowy jest połączeniem energii czerwieni i pogodności koloru żółtego. Jest barwnym określeniem radości i fascynacji, ale zarazem determinacji.Kolor pomarańczowy doskonale stymuluje apetyt dlatego często wykożystywany jest do aranżacji wnętrz w jadalniach, restauracjach i kuchniach. Ciemny pomarańcz kojarzony jest z oszustwem, podejrzliwością zaś czerwony pomarańcz nawiązuje do pragnienia, przyjemności, dominacji i agresji.

Kolor żółty jest kolorem słońca. Ściśle połączony z radością, szczęściem, intelektem oraz energią.Pobudza zdolności organizacyjne i dodaje pewności siebie. Skłania umysł do działania, dzięki niemu lepiej zapamiętujemy i kojarzymy. Warto więc stosować tę barwę w miejscach, w których się uczymy i pracujemy - w salach wykładowych i w klasach lekcyjnych, gabinetach, pokojach uczniów. Nadaje się też znakomicie do pokojów dziennych, jadalni. Sprawia, że czujemy się w tych wnętrzach swobodnie. Doskonale łączy się z innymi kolorami np. z pomarańczowym

Kolor zielony jest kolorem natury, symbolizuje wzrost, harmonie, świeżość oraz płodność.Zielony określa bezpieczeństywo. W otoczeniu zaaranżowanym z przewagą tego koloru stajemy się spokojniejsi i zrelaksowani. Tej barwy poszukujemy również wtedy, gdy czujemy się zranieni emocjonalnie. Powoduje u ludzi korzystne zmiany fizjologiczne - zmniejsza napięcie mięśni, obniża ciśnienie krwi. Jest czynnikiem równoważącym i pomaga regulować krążenie. Zieleń stosowana jest również w leczeniu klaustrofobii. To barwa, która idealnie pasuje do wnętrz, w których relaksujemy się i odpoczywamy. ciemna zieleń to chciwość, zazdrość ale także ambicje, morska zieleń jest kojażona z dobrym zdowiem, zaś oliwkowa zieleń to tradycyjna barwa spokoju.

Kolor Niebieski to kolor Nieba i Morza. Symbolizuje stabilizację, mądrość, prawdę, spokój i chart ducha. Uznawany jest za chłodny i uspokajający, łagodzi napięcia w sytuacjach stresowych. Jest barwą ludzi chcących rozwijać się duchowo, pomaga również zwiększyć intuicję i kreatywność.Wpływa na ludzkie mechanizmy fizjologiczne - w niebieskim otoczeniu np. obniża się ciśnienie krwi. Kolor ten uśmierza ból, ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach związanych z relaksem i odpoczynkiem. Może też być stosowany w sypialni - pomaga zasnąć nerwusom i osobom przemęczonym. Ze względu na to, iż kojarzony jest z czystością i higieną - często używa się go w łazience nie zaleca się stosowania go w jadalniach czy restauracjach gdyż tłumi apetyt.

Fiolet to kolor królewski, symbolizuje majestat, dystynkcje oraz prestiż. Silnie działa na ludzką psychikę. Wycisza, więc często jest pomocny w leczeniu zaburzeń nerwowych. Może jednak wywoływać nadmierne uspokojenie. Barwa ta wpływa na rozwój intuicji, pobudza wyobraźnię. Fiolet jest ulubionym kolorem wielu artystów. Rzadko stosuje się go jednak do malowania ścian we wnętrzach, częściej wykorzystywany jest w połączeniu z innymi kolorami lub jako barwa dodatków.

Kolor różowy – kolor romantycznych spacerów i dziewczęcych sypialni. Podobnie do czerwieni pobudza organizm, ale w zdecydowanie łagodniejszy sposób, pomaga też czerpać satysfakcję z życia. Szczególnie pastelowe odcienie sprzyjają rozwiązywaniu konfliktów, a także kanalizują agresję. Dobry dla osób pragnących głębokiego uczucia, ale także potrzebujących współczucia czy zainteresowania. Na ludzi niedojrzałych emocjonalnie może działać przytłaczająco.

Kolor szary to mgła, tajemnica i cień. Szary kolor to wyciszenie, równowaga, uporządkowanie emocji i harmonia ze światem. Jest to kolor podkreślający potrzebę dochowania sekretu. Szary jest uważany za kolor neutralny, symbolizuje idee korporacyjne, praktyczność i organizację. Kojarzy się z nudą i pustką , ale świetnie łączy się z większością kolorów, więc jest często stosowany w grafice. Jest uważany za barwę zimy, śmierci, pokuty, rezygnacji i rozpaczy. Jednakże może być także symbolem powagi oraz inteligencji. W palecie szarości jest też kolor srebrny i stalowy, które symbolizują solidność i niezmienność.

czytaj także
Folie na okno łazienkowe stają się coraz bardziej popularne.
10.07.2019

Folie na okno łazienkowe stają się coraz bardziej popularne.

Naklejka na okno łazienkowe to praktyczne i eleganckie rozwiązanie. Cieszą się uznaniem coraz większej liczby użytkowników. Symbioza pomiędzy funkcją dekoracyjną a separacyjną sprawia, że folie szronione zaczynają dominować w naszych łazienkach.

czytaj więcej
Wnętrze jak z bajki, czyli aranżacja dziecięcego pokoju.
06.04.2017

Wnętrze jak z bajki, czyli aranżacja dziecięcego pokoju.

W życiu każdego przyszłego rodzica nadchodzi moment, w którym uświadamia on sobie istotny fakt – poza zadbaniem o wychowanie dziecka powinien zapewnić mu również jak najlepsze warunki do rozwoju. Wygląd pokoju, w którym najmłodsi spędzają znaczną część dnia ma istotny, 

czytaj więcej
Jak wybrać materiał na fototapetę ?
10.08.2016

Jak wybrać materiał na fototapetę ?

Zastanawiasz się, z jakiego materiału ma być zrobiona twoja fototapeta, czy wybrać lateksową, czy flizelinową a może samoprzylepną? Lektura tego artykułu pomoże ci podjąć decyzję. Znajdziesz tu zestawienie najpopularniejszych fototapet ze wskazaniami mocnych i słabych stron każdej z nich.

czytaj więcej
 Zrób to sam . To dziecinnie proste!
26.06.2015

Zrób to sam . To dziecinnie proste!

Wybrałeś obraz, rozmiar i miejsce na ścianie, masz już fototapetę w domu. Teraz kolej na przyklejenie jej na  ścianie. Możesz do tego zatrudnić malarza-tapeciarza i zapłacić sporo kasy. Możesz też przy niewielkim wysiłku i z odrobiną  pomocy drugiej osoby (np. zaprzyjaźnionego małolata lub sąsiada) nakleić ją samodzielnie. To naprawdę proste.

czytaj więcej
Vademecum klienta z poradami nt. aranżacji wnętrz.
23.06.2014

Vademecum klienta z poradami nt. aranżacji wnętrz.

Teraz garść informacji, które mogą Ci pomóc w dokonaniu optymalnych, konkretnych wyborów. Istnieją trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze wyjaśniające, dlaczego się tu znalazłeś. W zależności od tego proponujemy Ci do wyboru trzy sposoby postępowania Przy okazji również kilka drobnych rad w zakresie aranżacji wnętrz. 

czytaj więcej