Jak wybrać materiał na fototapetę ?

Jak wybrać materiał na fototapetę !

 

Wybór materiału z którego ma być wykonana twoja fototapeta jest niejednokrotnie trudniejszy i pochłania więcej czasu niż wybór wzoru który ma zdobić twoją ścianę. Możemy w zależności od miejsca w którym szukamy, znaleźć wiele rodzajów fototapet, flizelinowe,  winylowe na fizelinie, pcv, papierowe, lateksowe, samoprzylepne, wielokrotnego użytku, fototapety z klejem aktywowanym wodą i całą masę niezidentyfikowanych materiałów opatrzonych tajemniczą nazwą własną. Bardzo łatwo się w tym wszystkim  pogubić  a dokonanie w stu procentach świadomego wyboru graniczy z cudem. Na stronach kuszących bogatą ofertą znajdujemy jedynie lapidarne opisy materiałów. Opisy te rzadko kiedy wnoszą coś konstruktywnego a bardzo często przyczyniają się do powstania mętliku związanego z używaniem niejednorodnej terminologii.

 

W tym artykule podejmiemy próbę opisania i porównania poszczególnych rodzajów fototapet ( materiałów ściennych na których drukowane są grafiki) pod kątem ich praktycznego zastosowania. Z przyczyn subiektywnych ograniczymy nasz opis do materiałów dostępnych na www.fototapeciarz.pl  Zanim jednak zaczniemy, na początek musimy uporządkować terminologię.

 

Fototapety flizelinowe i fizelinowe to dwie dopuszczalne nazwy tego samego materiału. Fototapety PCV i fototapety winylowe to również to samo i oznacza folie ścienne(naklejka). Tapeta lateksowa to tak naprawdę tapeta papierowa z domieszką lateksu. Tapeta flizelinowa składa się  z flizeliny jako elementu podkładowego i elementu na którym drukujemy – papieru lub PCV w zależności od konkretnego rodzaju materiału.

 

Zapytacie czym w praktyce różnią się te materiały? Jaki materiał fototapety wybrać do swojego domu? Który do salonu, który do sypialni, a który do pokoju dziecięcego? Przedstawiając wady i zalety każdego materiału znajdującego się w ofercie serwisu  fototapeciarz.pl. Pomożemy wam w podjęciu odpowiedniej decyzji. Po krótkim opisie poszczególnych materiałów ściennych (fototapet) przedstawimy ich ocenę ogólną w skali od 1 do 5  oraz oceny poszczególnych składowych - łatwość aplikacji, czas aplikacji, wytrzymałość materiału.

 

W naszym zestawieniu nie oceniamy estetyki zadruku z tego względu że przy zastosowaniu odpowiednich profili do konkretnych materiałów efekty fotorealistyczne, pełnia i głębia barw są na bardzo podobnym wysokim poziomie. Oczywiście pojawiają się różnice. Wynikają one ze struktury materiału oraz sposobu jego wykończenia. Jednak są to aspekty na tyle subiektywne, że w zależności od gustu ich oceny kształtować się mogą na przeciwległych biegunach. Ktoś może zachwycać się fototapetą ze słoniami w odcieniach szarości przedstawioną na matowym materiale tekstylnym z delikatną strukturą, a ktoś inny zauroczy się jedwabiście gładkim satynowym wykończeniem fototapety lateksowej przedstawiającej wszystkie kolory wiosny.

 

TO ZACZYNAMY !!

 

Fototapeta flizelinowa – wysokiej jakości materiał ścienny o gładkiej strukturze  na bazie papieru powlekanego pvc oraz  flizeliny. Bardzo łatwy w montażu, nie sprawia problemów przy pozycjonowaniu na ścianie.  Posiada lekkie właściwości wyciszające pomieszczenie.

Posiada Atest PZH, system ochrony przeciwbakteryjnej Bio-Pruf ograniczający powstawanie pleśni. Materiał nie kurczy się i nie pęcznieje dzięki czemu możemy kłaść go bez zakładek (na styk). Niweluje lekkie niedoskonałości ściany. Jeśli nasza ściana nie jest idealna to zastosowanie tego materiału sprawi że wszystkie niedoskonałości będą najmniej widoczny (należy przy tym wszystkim pamiętać że fototapeta nie pełni funkcji maskujących tylko dekoracyjną i że należy zawsze odpowiednio przygotować ścianę.) Kolejną przewagą tego rodzaju tapet jest łatwość z jaką układa się je na ścianie. Klej kładziemy bezpośrednio na ścianę i dopiero przykładamy tapetę. Gdy krzywo nam się przyłoży, bez jakichkolwiek problemów zwyczajnie odrywamy i układamy na nowo lub w miarę możliwości przesuwamy na ścianie. Materiał jest dosyć odporny na uszkodzenia, tak więc nie musisz drżeć o to czy uszkodzisz go przy montażu. Pamiętaj jednak, że każdy materiał ma granice odporności J. Możemy czyścić tapetę suchą szmatką. Pod żadnym pozorem nie używać detergentów. Dotyczy to wszystkich fototapet. Przy tapetach na flizelinie nie powinno być także problemów z demontażem. Bryty odchodzą łatwo od ściany a pozostałości można łatwo usunąć za pomocą gąbki i wody lub szpachelki i specjalnego środka do usuwania tapet.

 

 • Polecamy stosować klej do tapet papierowych Metylan Direct. 
 • Większe wzory dzielimy na bryty od 60 do 120 cm.

 

Ocena - 5/5

Łatwość aplikacji - 5/5

Czas aplikacji - 4/5

Wytrzymałość materiału - 5/5

 

Fototapeta lateksowa - materiał wykonany z wysokojakościowego papieru powleczonego Lateksem o gramaturze ok. 220 gr/m2. Gładkie, satynowe wykończenie nadaje grafice dostojeństwa i podkreśla głębie wyrazu.

Tapety lateksowe najpierw smarujemy klejem i odkładamy na czas aż go wchłoną i dopiero po nasączeniu przyklejamy do ściany. Należy przy tym pamiętać, że tapety papierowe pęcznieją, gdy są nasączone klejem oraz kurczą się podczas wysychania kleju. W  związku z tymi zmianami aby uniknąć szpar między brytami musimy łączyć bryty na zakładkę (patrz instrukcja montażu). Bardzo ważną rzeczą, a może nawet najważniejsza z punktu widzenia użytkownika jest fakt, że nasączona klejem fototapeta jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne, należy się z nią obchodzić bardzo delikatnie. Dodatkowo jeżeli poszczególne bryty (części fototapety) będą nasączone klejem nierównomiernie, może zdarzyć się tak, że będą różnić się wymiarowo. Czy zatem po takim opisie powinniśmy skreślić całkowicie ten rodzaj fototapety? Niekonieczne. Niezaprzeczalną zaletą tapet lateksowych jest ich niska cena. Efekt końcowy dobrze położonej fototapety lateksowej jest naprawdę przyzwoity. Konkludując, jeżeli jesteś na tyle dobrym organizatorem, by przygotować sobie miejsce pracy i nie upaćkać wszystkiego klejem, a klejenie na  zakładki nie stanowią dla ciebie problemu, jesteś ostrożny i delikatny przy montażu - wybierz fototapetę lateksową, po co przepłacać J. Natomiast jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy sprostasz wymogą aplikacji fototapety lateksowej lub tapeta ma znajdować się w miejscu narażonym na wilgoć – zrezygnuj z niej.

 

 • Polecamy stosować klej do tapet papierowych Metylan Special. 
 • Większe wzory dzielimy na bryty od 60 do 100 cm.

 

Ocena 2/5

Łatwość aplikacji - 3/5

Czas aplikacji – 2/5

Wytrzymałość materiału – 2/5

 

Fototapety samoprzylepne

Ze względu na mnogość i  różnorodność fototapet samoprzylepnych nie sposób opisać je wszystkie  łącznie. Bazując na doświadczeniu wybraliśmy dla państwa 3 rodzaje fototapet (folii ściennych) które powinny zaspokoić wymagania każdego klienta.

 

Samoprzylepna folia ścienna

Gładki matowy materiał PCV ze specjalnym szarym klejem kanalikowym dla ułatwienia aplikacji na ściany. Jest to materiał uniwersalny, nadaje się zarówno na małe ściany, naklejki ścienne jak i okleiny meblowe. Klej jest dosyć mocny, jednak przy niektórych ścianach malowanych farbami lateksowymi może wymagać dodatkowego przygotowania podłoża. Ponadto posklejanie się brytu w czasie montażu, prawie zawsze równa się zniszczeniem materiału. Folie nie jest tak łatwo uszkodzić przy montażu jak tapetę papierową, ale należy uważać aby nie zabrudzić i  nie posklejać warstwy klejącej ze sobą (jak wyżej napisano). Demontaż jest również stosunkowo łatwy. Bryty odchodzą w całości od ściany, jednak w zależności od rodzaju podłoża (zastosowanej techniki budowlanej, rodzaju farb, skuteczności zagruntowania ściany) bryty mogą odchodzić z kawałkami starej farby lub w ekstremalnych przypadkach kawałkami tynku.

 

Ocena 4/5

Łatwość aplikacji - 3/5

czas aplikacji – 5/5

wytrzymałość materiału – 4/5

 

Fototapeta wielokrotnego użytku Premium Easy

Fenomenalny materiał wielokrotnego użytku. Specjalny wzór kropek klejowych tworzą korytarze powietrzne, dzięki którym jest możliwe  repozycjonowanie wzoru. Możesz odkleić wzór i przykleić w inne miejsce. Dzięki zastosowaniu tego materiału aplikacja  fototapety na ścianę staje się dziecinnie prosta. Zalecany do wszelkich dekoracji wnętrz: ściany, meble, lodówki, szyby, laptopy. Sklejenie się tego materiału ze sobą, aczkolwiek niepożądane, nie oznacza od razu zniszczenia tapety tak jak w przypadku samoprzylepnej folii ściennej. Pomimo możliwości kilkukrotnego przeklejania grafiki, należy pamiętać że wszystko ma swoje granice. Jeśli na przykład zgnieciemy materiał w kulkę lub wytarzamy klej w popiele, materiał nie będzie nadawał się do użytku.

CECHY
 • Materiał samoprzylepny wielokrotnego użytku.
 • Rozmiar brytu: do 120 cm
 • Sposób aplikacji : na styk lub na zakładkę
ZALETY 
 • Doskonały efekt wizualny
 • Matowe wykończenie
 • Łatwy w demontażu
 • oryginalna, subtelna struktura lnu
WADY
 • Podłoża z farbami zmywalnymi (lateksowa, teflonowa itp) muszą być przetarte papierem ściernym.

 

Ocena 5/5

Łatwość aplikacji - 5/5

czas aplikacji – 5/5

wytrzymałość materiału – 5/5

 

Fototapeta Samoprzylepna ST

Jest to samoprzylepna tkanina poliestrowa o satynowym wykończeniu z majestatyczną, ale zarazem bardzo subtelną  strukturą dzięki której grafiki wydrukowane na tym materiale wyglądają naprawdę imponująco. Dzięki zastosowaniu specjalnego kleju bardzo łatwo aplikuje się na ścianę. Najlepszą rekomendacją niech będzie fakt że to właśnie ten materiał został wybrany jako dekoracja siedziby naszej firmy.

 

Ocena 5/5

Łatwość aplikacji - 4/5

czas aplikacji – 5/5

wytrzymałość materiału – 5/5

 

Podsumowując: Wybór fototapety samoprzylepnej jest wyborem trafnym, jeżeli jesteś wstanie precyzyjnie ją dopasować na ścianie. Nie ma konieczności brudzenia mieszkania klejem, tak jak w przypadku fototapet flizelinowych i lateksowych, jednak nic nie zwalnia cię z odpowiedniego przygotowania ściany. Ściana powinna być czysta sucha i odtłuszczona. Niektóre farby utrudniają proces aktywacji kleju na ścianie. W takim przypadku należy umyć ścianę mydłem malarskim lub zmatowić ją papierem ściernym. Najlepiej przed przystąpieniem do klejenia przeprowadzić próbę czy klej na pewno zwiąże z fototapetę z powierzchnią. W przypadku występowania na ścianie pewnych niedoskonałości w postaci np. grudek farby - na tapetach samoprzylepnych będą się one odznaczały inaczej niż przy tapetach flizelinowych, które tego typu niedoskonałości niwelują.

czytaj także
Folie na okno łazienkowe stają się coraz bardziej popularne.
10.07.2019

Folie na okno łazienkowe stają się coraz bardziej popularne.

Naklejka na okno łazienkowe to praktyczne i eleganckie rozwiązanie. Cieszą się uznaniem coraz większej liczby użytkowników. Symbioza pomiędzy funkcją dekoracyjną a separacyjną sprawia, że folie szronione zaczynają dominować w naszych łazienkach.

czytaj więcej
Wnętrze jak z bajki, czyli aranżacja dziecięcego pokoju.
06.04.2017

Wnętrze jak z bajki, czyli aranżacja dziecięcego pokoju.

W życiu każdego przyszłego rodzica nadchodzi moment, w którym uświadamia on sobie istotny fakt – poza zadbaniem o wychowanie dziecka powinien zapewnić mu również jak najlepsze warunki do rozwoju. Wygląd pokoju, w którym najmłodsi spędzają znaczną część dnia ma istotny, 

czytaj więcej
 Zrób to sam . To dziecinnie proste!
26.06.2015

Zrób to sam . To dziecinnie proste!

Wybrałeś obraz, rozmiar i miejsce na ścianie, masz już fototapetę w domu. Teraz kolej na przyklejenie jej na  ścianie. Możesz do tego zatrudnić malarza-tapeciarza i zapłacić sporo kasy. Możesz też przy niewielkim wysiłku i z odrobiną  pomocy drugiej osoby (np. zaprzyjaźnionego małolata lub sąsiada) nakleić ją samodzielnie. To naprawdę proste.

czytaj więcej
Jak kolory wpływają na samopoczucie.
23.06.2014

Jak kolory wpływają na samopoczucie.

Niebieski do sypialni czy do salonu? Różowy do kuchni czy do holu?  Czy wiesz jak kolory oddziałują na ciebie i twoich bliskich?  Od dawien dawna wiadomo, że kolory wpływają na człowieka, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak bardzo. W zależności od osobistych przeżyć i uwarunkowań kultorowych, percepcje kolorystyczne mogą byc bardzo różne.

czytaj więcej
Vademecum klienta z poradami nt. aranżacji wnętrz.
23.06.2014

Vademecum klienta z poradami nt. aranżacji wnętrz.

Teraz garść informacji, które mogą Ci pomóc w dokonaniu optymalnych, konkretnych wyborów. Istnieją trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze wyjaśniające, dlaczego się tu znalazłeś. W zależności od tego proponujemy Ci do wyboru trzy sposoby postępowania Przy okazji również kilka drobnych rad w zakresie aranżacji wnętrz. 

czytaj więcej