Jak Samodzielnie Przyklejać Fototapety – Praktyczny Przewodnik Krok po Kroku

Dowiedz się, jak samodzielnie przygotować ścianę i przyklejać fototapety. Ten przewodnik krok po kroku pomoże Ci zrealizować to zadanie z łatwością, oszczędzając czas i pieniądze.

Jak Samodzielnie Przyklejać Fototapety – Praktyczny Przewodnik Krok po Kroku

Dowiedz się, jak w prosty sposób przygotować ścianę i nakleić fototapetę, korzystając z naszych praktycznych wskazówek i porad, aby osiągnąć doskonały efekt w Twoim domu.

Wybrałeś obraz, rozmiar i miejsce na ścianie, masz już fototapetę w domu. Teraz kolej na przyklejenie jej na ścianie. Możesz do tego zatrudnić malarza-tapeciarza i zapłacić sporo kasy. Możesz też przy niewielkim wysiłku i z odrobiną pomocy drugiej osoby (np. zaprzyjaźnionego małolata lub sąsiada) nakleić ją samodzielnie. To naprawdę proste.

Przygotowanie ściany

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, zabierając się za tapetowanie, jest odpowiednie przygotowanie ściany. Ściana powinna być czysta, równa, sucha i odtłuszczona. Najpierw zdejmij wszystko, co wisi na przeznaczonej na tapetę ścianie, zdemontuj wszystkie gniazdka, listwy przypodłogowe itd. (pamiętaj, aby przed demontażem gniazdek wyłączyć prąd).

  • Świeża ściana: Ściana pokryta gładzią gipsową lub tzw. regipsem powinna zostać najpierw zagruntowana (unigruntem lub klejem do tapet); przy czym bardzo ważne jest, aby środek gruntujący w całości wsiąkł w podłoże.
  • Ściana pokryta farbą: Powinna zostać umyta i osuszona; w przypadku farby tzw. olejnej lub silikonowej, należy zmatowić powierzchnię ściany papierem ściernym.
  • Ściana pokryta tapetą: Należy dokładnie usunąć całość starej tapety, naprawić ewentualne uszkodzenia w ścianie, a następnie w całości ją zagruntować klejem do tapet lub UNIGRUNT-em.

Wyznaczenie pionu

Na zagruntowanej ścianie zaznacz pion w miejscu, gdzie ma się zaczynać fototapeta. Pion możesz zaznaczyć za pomocą poziomicy zwykłej, laserowej lub (jeśli nie mamy poziomicy) zwykłego sznurka (natartego grafitem zeskrobanym z ołówka albo węglem) przyłożonego pod sufitem w wyznaczonym uprzednio miejscu i obciążonego dowolnym przedmiotem. Tu potrzeba drugiej osoby: naciągamy sznurek w pionie jak strunę i delikatnie odciągamy prostopadle od ściany jak cięciwę; puszczony swobodnie narysuje nam pionową linię na ścianie. Do tej linii dopasowujemy pierwszy bryt naszej tapety.

Sprawdzenie fototapety

Gdy przygotowaliśmy już ścianę, należy sprawdzić fototapetę. W tym celu rozkładamy ją kawałek przy kawałku wydrukiem do góry i sprawdzamy, czy wszystkie bryty pasują do siebie i tworzą jeden cały obraz. Sprawdzamy też, czy tapeta jest przeznaczona do klejenia na styk (obok siebie bez szczelin), czy też na zakładkę (wąski pasek ok. 1-2 cm obrazu na dwóch sąsiednich brytach powtarza się). UWAGA! Zamawiając tapetę, należy tę opcję określić w zamówieniu.

Klejenie tapety

Producent naszych tapet zaleca stosowanie wysokowydajnych klejów PVA do tapet flizelinowych. Bazując na naszym doświadczeniu, do tapet na podłożu flizelinowym polecamy klej METYLAN DIRECT. Klej nakładamy przy pomocy pędzla ławkowca lub wałka włochatego bezpośrednio na ścianę (UWAGA- tylko przy tapetach flizelinowych; inne tapety smarujemy klejem bezpośrednio).

Metoda na styk

Z uwagi na fakt, że tapety na podłożu flizelinowym nie kurczą się ani nie rozszerzają, możemy kleić je na styk, nie używając zakładek. (Tapety papierowe zawsze kleimy z zakładkami). Bryt tapety (suchy, bez kleju) zwijamy w rulon obrazem do wewnątrz, zaczynając od dołu obrazu i umieszczamy tapetę u góry przy ścianie z klejem. (Przy tapetach papierowych klej nakładamy na tapetę i składamy w kostkę wzdłuż pionowej osi, obrazem na zewnątrz i odczekujemy aż wchłonie klej ok. 5 min). Rozwijamy rulon i zgodnie z pionem doklejamy do ściany, pomagając sobie szczotką, delikatną gąbką i wałkiem gumowym (styki!). Dociskamy „w jodełkę” od środka na zewnątrz z góry na dół. Tapetowanie należy zaczynać od źródła światła (np. od okna do drzwi). Kolejne pasy tapety (bryty) należy kłaść od góry ściany w ten sposób, aby jedna ze zwiniętych (złożonych) jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu i dokładnie, bez szpar dokleić do brzegu wcześniej położonego fragmentu. W przypadku kiedy nadmiar kleju nachodzi na jeden z brytów, należy go delikatnie usunąć wilgotną szmatką lub miękką gąbką.

Metoda na zakładkę

Jeśli nasza ściana nie jest zbyt prosta (idealna nie bywa nigdy), np. w starym budownictwie z lat PRL-u, wówczas lepszy efekt osiągniemy układając tapetę na zakładkę. Przygotowanie ściany przebiega tak samo, jak przy klejeniu na styk. Jednak trochę inne muszą być bryty, o czym pisaliśmy wyżej. Tapetę przygotowujemy i pierwszy od okna (źródła światła) bryt kleimy również identycznie jak na styk. Różnica pojawia się przy klejeniu drugiego i kolejnych pasków/brytów. Następny rulon nakładamy ok. 1-2 cm na brzeg już naklejonego brytu dopasowując idealnie wzory na obu częściach. Dociskamy nowy bryt do ściany z klejem za wyjątkiem paska zakładki. Przy pomocy liniału i ostrego noża odcinamy na ścianie pasek poprzednio naklejonego (spodniego) brytu równo z brzegiem drugiego paska (wierzchniego). Następnie odchylamy krawędź wierzchniego i delikatnie, aby nie uszkodzić tapety, odrywamy odcięty pasek spodniego brytu od ściany. Z kolei dociskamy równo brzegi obu brytów tak samo, jak przy metodzie „na styk”. Z kolejnymi brytami tapety postępujemy tak samo, jak z drugim.

Suszenie tapety

Ważne jest, aby po nałożeniu tapety zapewnić odpowiednie warunki do jej schnięcia. Unikaj przeciągów i nagłych zmian temperatury, które mogą wpłynąć na klej i powodować odklejanie się tapety.

Mam nadzieję, że te dodatkowe wskazówki sprawią, że proces klejenia tapet będzie dla Ciebie jeszcze łatwiejszy i przyjemniejszy. Powodzenia!

Czytaj także: