Wpływ Kolorów na Samopoczucie – Jak Wybrać Fototapetę Idealną dla Twojego Wnętrza

Odkryj, jak kolory fototapet mogą odmienić atmosferę Twojego domu i wpłynąć na Twoje samopoczucie. Artykuł omawia różnorodne efekty psychologiczne kolorów oraz sugeruje, jakie fototapety wybrać, aby stworzyć harmonijną przestrzeń dopasowaną do Twoich potrzeb i preferencji.

Wpływ Kolorów na Samopoczucie – Jak Wybrać Fototapetę Idealną dla Twojego Wnętrza

Od dawien dawna wiadomo, że kolory wpływają na człowieka, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak bardzo. W zależności od osobistych przeżyć i uwarunkowań kulturowych percepcje kolorystyczne mogą być bardzo różne. Na przykład biel w starożytnym Egipcie była utożsamiana z nieurodzajem i śmiercią, ponieważ kojarzyła się z pustynią oraz białymi kośćmi. Z kolei w Chinach biel jest uznawana za kolor nieszczęścia, żałoby, przywdziewany na pogrzebach. W kulturze chrześcijańskiej kojarzy się z czystością, światłem oraz dobrem. Jedne kolory mogą wpływać na nas motywująco, pobudzająco, inne uspokajająco. Oprócz wpływów emocjonalnych kolory wywołują również reakcje fizyczne. Kolory ciepłe pozytywnie wpływają na lepsze pozyskiwanie uwagi, a czerwone oświetlenie poprawia refleks o około 12%. Nie będziemy tu pisać o fizycznych właściwościach koloru, o falach, promieniowaniu i o receptorach, ale o psychologii koloru, czyli o subiektywnym odbiorze barw, o wrażeniach barwnych i właściwościach kolorystycznych.

Fototapety w kolorze czerwonym

Fototapety w kolorze czerwonym są bardzo intensywne emocjonalnie, zachęcają do pozytywnego myślenia. Czerwień jest uznawana za kolor oznaczający życie i często kojarzony ze wzrostem motywacji. Nadaje wnętrzom ciepły i przytulny klimat. Jednak w czystej postaci stosuje się ją bardzo rzadko - ze względu na dużą intensywność tej barwy. Dlatego silnie oddziałuje ona na ludzi i zbyt długie pozostawanie w "czerwonych" wnętrzach może powodować najpierw silne pobudzenie, a później zmęczenie i wyczerpanie. W trakcie przebywania w pomalowanym na czerwono pomieszczeniu zmieniają się reakcje fizjologiczne organizmu, np. o wiele częściej mrugamy powiekami, wzrasta także ciśnienie krwi. Czerwony to kolor miłości, dlatego wiązany jest z życiem seksualnym człowieka. Do sypialni idealnie pasują jego różowe odcienie, wzmagają bowiem to uczucie. Warto jednak unikać w tym pomieszczeniu zbyt intensywnej tonacji, bo może ona utrudniać zasypianie - szczególnie osobom z natury pobudliwym i nerwowym. Dobrze będzie ona oddziaływała jedynie na flegmatyków i śpiochów. Jasna czerwień - podkreśla radość, seksualność, miłość i pasję. Ciemna czerwień - wigor, gniew, siła woli, przywództwo.

Fototapety w kolorze pomarańczowym

Fototapety w kolorze pomarańczowym są połączeniem energii czerwieni i pogodności koloru żółtego. Pomarańczowy jest barwnym określeniem radości i fascynacji, ale zarazem determinacji. Kolor pomarańczowy doskonale stymuluje apetyt, dlatego często wykorzystywany jest do aranżacji wnętrz w jadalniach, restauracjach i kuchniach. Ciemny pomarańcz kojarzony jest z oszustwem, podejrzliwością, zaś czerwony pomarańcz nawiązuje do pragnienia, przyjemności, dominacji i agresji.

Fototapety w kolorze żółtym

Fototapety w kolorze żółtym są kolorem słońca. Żółty jest ściśle połączony z radością, szczęściem, intelektem oraz energią. Pobudza zdolności organizacyjne i dodaje pewności siebie. Skłania umysł do działania, dzięki niemu lepiej zapamiętujemy i kojarzymy. Warto więc stosować tę barwę w miejscach, w których się uczymy i pracujemy - w salach wykładowych, klasach lekcyjnych, gabinetach, pokojach uczniów. Żółty nadaje się też znakomicie do pokojów dziennych i jadalni. Sprawia, że czujemy się w tych wnętrzach swobodnie. Doskonale łączy się z innymi kolorami, np. z pomarańczowym.

Fototapety w kolorze zielonym

Fototapety w kolorze zielonym są kolorem natury, symbolizującym wzrost, harmonię, świeżość oraz płodność. Zielony określa bezpieczeństwo. W otoczeniu zaaranżowanym z przewagą tego koloru stajemy się spokojniejsi i zrelaksowani. Tej barwy poszukujemy również wtedy, gdy czujemy się zranieni emocjonalnie. Powoduje u ludzi korzystne zmiany fizjologiczne - zmniejsza napięcie mięśni, obniża ciśnienie krwi. Jest czynnikiem równoważącym i pomaga regulować krążenie. Zieleń stosowana jest również w leczeniu klaustrofobii. To barwa, która idealnie pasuje do wnętrz, w których relaksujemy się i odpoczywamy. Ciemna zieleń to chciwość, zazdrość, ale także ambicje, morska zieleń jest kojarzona z dobrym zdrowiem, zaś oliwkowa zieleń to tradycyjna barwa spokoju.

Fototapety w kolorze niebieskim

Fototapety w kolorze niebieskim to kolor nieba i morza. Niebieski symbolizuje stabilizację, mądrość, prawdę, spokój i hart ducha. Uznawany jest za chłodny i uspokajający, łagodzi napięcia w sytuacjach stresowych. Jest barwą ludzi chcących rozwijać się duchowo, pomaga również zwiększyć intuicję i kreatywność. Wpływa na ludzkie mechanizmy fizjologiczne - w niebieskim otoczeniu np. obniża się ciśnienie krwi. Kolor ten uśmierza ból, ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach związanych z relaksem i odpoczynkiem. Może też być stosowany w sypialni - pomaga zasnąć nerwusom i osobom przemęczonym. Ze względu na to, iż kojarzony jest z czystością i higieną - często używa się go w łazience. Nie zaleca się stosowania go w jadalniach czy restauracjach, gdyż tłumi apetyt.

Fototapety w kolorze fioletowym

Fototapety w kolorze fioletowym to kolor królewski, symbolizujący majestat, dystynkcję oraz prestiż. Silnie działa na ludzką psychikę. Fiolet wycisza, więc często jest pomocny w leczeniu zaburzeń nerwowych. Może jednak wywoływać nadmierne uspokojenie. Barwa ta wpływa na rozwój intuicji, pobudza wyobraźnię. Fiolet jest ulubionym kolorem wielu artystów. Rzadko stosuje się go jednak do malowania ścian we wnętrzach, częściej wykorzystywany jest w połączeniu z innymi kolorami lub jako barwa dodatków.

Fototapety w kolorze różowym 

Fototapety w kolorze różowym to kolor romantycznych spacerów i dziewczęcych sypialni. Podobnie jak czerwień, róż pobudza organizm, ale w zdecydowanie łagodniejszy sposób. Pomaga też czerpać satysfakcję z życia. Szczególnie pastelowe odcienie sprzyjają rozwiązywaniu konfliktów, a także kanalizują agresję. Dobry dla osób pragnących głębokiego uczucia, ale także potrzebujących współczucia czy zainteresowania. Na ludzi niedojrzałych emocjonalnie może działać przytłaczająco.

Fototapety w kolorze szarym

Fototapety w kolorze szarym to mgła, tajemnica i cień. Szary kolor to wyciszenie, równowaga, uporządkowanie emocji i harmonia ze światem. Jest to kolor podkreślający potrzebę dochowania sekretu. Szary jest uważany za kolor neutralny, symbolizuje idee korporacyjne, praktyczność i organizację. Kojarzy się z nudą i pustką, ale świetnie łączy się z większością

Czytaj także: